Yılbaşı Hediye Oyunu

Yılbaşı hediye oyunu nedir?

Her şeyden önce hem büyükannenizle hem de oyunu oynayan diğer kişilerle oynayabileceğiniz bir tür hediye oyunudur. Bu oyunda hile yapan kazanır çünkü istediğiniz hediyeyi almak için biraz hileye başvurabilirsiniz.

Nasıl oynanır?

Herkes üzerine isim yazmayan hediyeler hazırlayacak. Genellikle tüm hediyelerin aynı fiyatta olmasına dikkat edilecek.

Herkes oyunu oynamaya hazır olduğunda bir kutuya koyulmuş rakamlar yazılı kâğıtlar olacak. Örneğin 15 kişi oynuyorsa 1’den 15’e kadar sayılar yazılacak.

Herkes bir kâğıt çekecek. Bu neyin hangi sırayla gittiğini belirleyecek. 1 numarayı çeken kişi oyun sonrasında yeniden sıra elde etmiş olacak. Bundan daha sonra bahsedeceğiz ama bunun ana sebebi ilk seçen kişinin pek fazla seçme seçeneğinin olmamasıdır. Başlangıçta bir hediye seçme şansına sahip olacaklar.

2 numaralı kişinin 1 numaralı kişinin hediyesi çalma ya da yeni bir hediye açma şansı var. Bu oyunun tek kuralı şudur: oyuncu B oyuncu C’den hediyesini çalarsa oyuncu C B’den hediyeyi geri alma şansı olmayacak. Eşler birbirinin hediyeleri çalma hakkına sahip değiller çünkü burada biraz strateji biraz da hile işin içine girebilir.

Peki, turun bittiğini nasıl anlayacaksınız? Şu iki durumdan bir turun bittiğini anlayabilirsiniz. Eğer bir kişi hediyeyi çalmak yerine başka bir hediyeyi açmaya karar verirse tur biter. Ya da 3 kez çalma gerçekleşirse 3.kişi çalmadan başka bir hediyeyi açmak zorunda kalır ve tur biter.

Her turda 3 çalma olur ve bir hediye 3 kez çalınırsa onu çalan son kişi bu hediyeyi tutmak zorundadır. Başkası tarafından bir daha çalınamaz. Bu hediye onun olur.

Son olarak daha önce de söylediğimiz gibi son kişi bir rakam çektiğinde ve son tur gerçekleştiğinde ilk kişi istediği birinden hediyesini çalma hakkına sahip olur. Yeni bir hediye seçme şansı olmaz çünkü tüm hediyeler açılmış olur. Kişi çalmamayı tercih ederse oyun biter. Çalmayı seçerse de yeni özel bir tur başlar. Daha önceki kurallar yine geçerlidir. Bir hediye 3 kez çalınırsa onu çalan 3.kişi hediyenin sahibi olur.

Bu oyunda bir sürü hediye olacak. Umarım istediğiniz hediyeye kavuşursunuz!

 

One thought on “Yılbaşı Hediye Oyunu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *